SHOWOFF

#02_Divadlo jako kulturní instituce

Episode Summary

V rámci webináře věnovanému roli divadel a divadelních škol ve veřejném prostoru jsme se pokusili nejen referovat o tom, jaká je situace ve vybraných divadelních školách v Polsku, Maďarsku, Holandsku a Čechách, ale společně přemýšlet o důležitých aspektech instituční politiky v evropském kontextu a ve vzájemné provázanosti těchto škol. Jako společná klíčová témata jsme identifikovali hlubinnou péči o kvalitu vztahů a instituci, převzetí vlastní odpovědnosti, vytváření aliancí a sítí, nové možnosti vedení a využívání iniciativ ze všech úrovní instituce, zmenšování rozdílu mezi proklamacemi a performativitou, otevřenost a ochota jednat veřejně. O divadle jako kulturní instituci tentokráte s vědeckou pracovnicí Filosofického ústavu AV ČR a pedagožkou Alicí Koubovou.

Episode Notes

Účastníci diskuse Show must go on/off line, která sloužila jako podklad pro tento podcast.

Laura Cull Ó Maoilearca / Nizozemí, profesorka a rektorka DAS Graduate School na Divadelní a taneční akademii Amsterdamské univerzity umění.

Agata Adamiecka-Sitek / Polsko, pedagožka a ombudsmanka na Národní akademii dramatických umění ve Varšavě, teatroložka a kritička.

László Upor / Maďarsko, dramaturg, překladatel, esejista a rektor Univerzity divadelních a filmových umění v Budapešti.

Martin Bernátek / Česká republika odborný asistent, vedoucí divadelní sekce a zástupce vedoucí Katedry divadelních a filmových studií Univerzity Palackého v Olomouci.

Záznam celé debaty najdete na youtube kanále @IDUPraha a nebo tento konkrétní díl zde bit.ly/asculturalinstitution.

Tuto epizodu napsala a přečetla: Alice Koubová / Česká republika, vědecká pracovnice Filosofického ústavu Akademie věd ČR a pedagožka

Režisér podcastu: Jiří Šimek

Dramaturgie: Martina Pecková Černá a kol

Produkce: Barbora Comer

Soundesign: Jan Čtvrtník

Další důležité odkazy www.performczech.cz www.idu.cz